a)      w przypadku artykułów recenzja double-blind

Po akceptacji artykułu w fazie redakcyjnej redakcja usuwa z manuskryptu dane autora dla zachowania standardów anonimowości i wysyła go do dwóch recenzentów – członków rady recenzentów danego tytułu (patrz dla: SDKBSEL) – w celu dokonania równolegle recenzji naukowej poprzez wypełnienie formularza recenzenckiego. Recenzenci nie mogą być związani z instytucją, w której afiliowany jest autor. Stosowany jest system double-blind review: autor i recenzenci nie znają nawzajem swojej tożsamości, a lista recenzentów poszczególnych artykułów nie jest publikowana. 

b)      w przypadku monografii recenzja double-open

Po akceptacji monografii w fazie redakcyjnej redakcja wysyła tekst do dwóch kompetentnych w danej dziedzinie recenzentów w celu dokonania równolegle recenzji naukowej w formie opisowej, z uwzględnieniem pytań pomocniczych z formularza recenzji monografii. Recenzenci nie mogą być związani z instytucją, w której afiliowany jest autor. Stosowany jest system double-open review: autor i recenzenci znają swoją tożsamość, a nazwiska recenzentów są podawane na stronie redakcyjnej publikacji. 

Uwaga: Osobnym przypadkiem są monografie pokonferencyjne, które stanowią zbiór nadesłanych tekstów różnych autorów. Aby wyselekcjonować najlepsze prace, każdy nadesłany tekst poddawany jest recenzji double-blind review, jak w przypadku artykułów. Redakcja na podstawie recenzji wybiera prace, które wejdą w skład monografii. Tak skomponowana publikacja może być następnie poddana recenzji całościowej, w formie double-open review, w zależności od decyzji redaktorów naukowych tomu.

Podobne wpisy